Przy pierwszym kontakcie z językiem SQL nie czuć tego jak bardzo silnik bazodanowy stara się by wykonać zapytanie jak najwydajniej. Dla wielu programistów klasycznych języków takich jak Java, C#, C++ sposób na wykonanie kodu jest tylko jeden i definiuje go programista. W przypadku SQL nie jest to takie proste. Dobre zrozumienie planów wykonania oraz możliwości serwera SQL do ich układania pozwala zapobiec błędom w budowaniu struktur i zapytań. Pozwala na uniknięcie nieporozumień i odpowiednie wykorzystanie silnika bazy danych.
Idąc hasłem autorytetu w skali światowej Adama Machanica “No more guessing!!!”, pokażę jak przestać zgadywać i nabrać pewności w kwestii wydajności naszych zapytań SQL.
Czasem jednak plan wykonania wygląda podejrzanie, szczególnie porównanie plany estymowanego i rzeczywistego. Na przykładach pokazane zostaną szczególne przypadki planów wykonania wraz z wyjaśnieniem ich pochodzenia.
Celem szkolenia jest wytworzenie poczucia panowania nad kodem SQL poprzez zrozumienie w jaki sposób serwer SQL przygotowuje i wykonuje zapytania. Plany wykonania są ku temu ścieżką i pozwolą na rozwiązanie wielu problemów wydajnościowych, a czasami także logicznych.
Zostaw komentarz