Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie wydarzenia

  • This wydarzenie has passed.

Noc Księgarń. Wielkie święto księgarń i czytelników

20 września 2019: 11:00 - 23:00

| Darmowy

Event Navigation

Średnia ocena

10,00
1 Punkt2 Punkty3 Punkty4 Punkty5 Punktów6 Punktów7 Punktów8 Punktów9 Punktów10 Punktów
Loading...Loading...

20 września, po zmroku, w ponad 100 księgarniach stacjonarnych w całej Polsce rozpocznie się Noc Księgarń. Na gości czekają wieczorne spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska, pokazy filmów, a nawet literackie potańcówki. To pierwsza taka noc w Polsce, a jej organizatorzy już zapowiadają kontynuację w kolejnych latach.

 

Po Nocy Muzeów i Nocy Bibliotek przyszedł czas na święto księgarzy. Z okazji 20-lecia działalności dystrybutor książek OSDW Azymut postanowił wesprzeć tradycyjne księgarstwo i przypomnieć czytelnikom, dlaczego warto odwiedzać niezależne księgarnie stacjonarne.

 

Zdajemy sobie sprawę, że w dobie wielu problemów na polskim rynku książki nie jest łatwo prowadzić księgarnię stacjonarną – mówi Dorota Bachman z OSDW Azymut. – Małe, rodzinne biznesy, prowadzone od pokoleń, upadają. Dlatego postanowiliśmy zorganizować dużą i głośną akcję, aby przyciągnąć uwagę mediów i zaprosić Polaków
w gościnne progi wielu przepięknych księgarń i antykwariatów. To naprawdę niezwykłe miejsca
.

 

Gdzie odbędzie się Noc Księgarń? Zainteresowanie inicjatywą wśród księgarzy jest ogromne. W jej pierwszej edycji weźmie udział ponad 100 księgarń z 50 miejscowości
z całego kraju. Do nocnych wydarzeń literackich będą mogli włączyć się mieszkańcy dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Łodzi i Poznania, ale też, co bardzo cieszy organizatorów, mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa. To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Noc Księgarń jest dla ich właścicieli pretekstem do spełnienia marzeń i zorganizowania nietypowych akcji i wydarzeń dla swoich klientów.

 

Ciekawych pomysłów nie brakuje. Obok spotkań autorskich, dyskusji literackich czy warsztatów edukacyjnych w programie znalazły się m.in. koncerty, poetyckie silent disco, 24-godzinne czytanie „W poszukiwaniu utraconego czasu” Marcela Prousta, nocne kiermasze, a także literackie spacery, pokazy filmów, teatrzyki dla dzieci i wiele innych atrakcji.

 

Imponująca jest też lista gości tegorocznej Nocy Księgarń, swój udział w spotkaniach zadeklarowali m.in. Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Anna Kamińska, Małgorzata Rejmer, Szczepan Twardoch, Paweł Sołtys, Jakub Ćwiek, Ryszard Koziołek, Artur Górski, Kristina Sabaliauskaitė czy Łukasz Lamża. Gośćmi spotkań będą nie tylko autorzy książek, ale także popularyzatorzy nauki, literaturoznawcy, lokalni twórcy i debiutanci. Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny. Pełny program na stronie www.nocksiegarn.pl.

 

Organizatorem akcji jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcję wspierają m.in. Polska Izba Książki, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Miasto Łódź.

 

Partnerzy: Kraków Miasto Literatury Unesco, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Czytam Polskie, Książki Kupuję Kameralnie, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita, Rzeczpospolita Życie Regionów, Books not dead, Lubimyczytać.pl, Biblionetka.pl, Książki Magazyn Literacki, Twoja Księgarnia, Booklips.pl, PWN, Copernicus Center, Wydawnictwo Literackie, Dwie Siostry, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Sonia Draga, Znak, Literatura, Zakamarki, Nasza Księgarnia, Wielka Litera, Wydawnictwo Amber, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Dolnośląskie, Uroda Życia.

 

O Organizatorze: 

OSDW Azymut działa na polskim rynku księgarskim od dwóch dekad. Od początku swojej działalności dystrybutor współpracuje z księgarniami niezależnymi. Przed laty firma organizowała m.in. plebiscyt „Najpiękniejsze Księgarnie”, w którym czytelnicy wybierali ulubione punkty z całego kraju. Nowe działania Azymutu mają nie tylko upowszechniać czytelnictwo, ale także promować niezależne księgarnie stacjonarne, które z roku na rok zmagają się z coraz większymi problemami na rynku książki. Podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki Azymut zainaugurował ogólnopolski program szkoleniowy skierowany do księgarzy i animatorów kultury. Projekt Szkolimy-Księgarzy.pl to pierwsza część szerszego programu dystrybutora. Więcej informacji o nowych projektach Azymutu można znaleźć na stronach: www.nocksiegarn.pl oraz www.szkolimy-ksiegarzy.pl.

 

Źródło: OSDW Azymut

 

Program Lublin:

Księgarnia Dosłowna

Centrum Kultury w Lublinie, Peowiaków 12, 20-007 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 20:00

18:30 Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem wokół książki “Nieradość”
Rozmowę prowadzi Rafał Rutkowski

Wszystko się tu pomieszało i bardziej przypomina majaczenie chorego, pijacki sen niż pamięć. Ale jest pamięcią, jest przeszłością, jest tu i teraz. Jak gdyby patrzeć jednocześnie przez okulary do bliży i do dali. Śmierć i dzieciństwo idą ramię w ramię. Zgarbiony Bułat Okudżawa z marną rosyjską gitarą, siekierkowski Izajasz, pisarz w drodze, Grażyna, której ciała nie starcza do tego, by ją nazywać Grażyną, pijany listonosz, kulawy Bartek, kot i dziadek, pan Gerber, który uczy historii i robi zdjęcia nagim kobietom, Daniił Charms, który umarł z głodu, Buła, który się powiesił, samotny stary mężczyzna bez oszczędności. Wszyscy wirują w zawrotnym danse macabre – tańcu śmierci, który jest korowodem życia. Na Grochowie, w Brnie, na Saskiej Kępie, w galicyjskim miasteczku, „w którym języki były dłuższe od ulic, a szepty głośniejsze niż bicie dzwonów w kościele”, w Pińsku, w Kijowie, w Europie Środkowo-Wschodniej. A czas się sfilcował i już niczego nie da się uporządkować. Po co to zresztą porządkować? (Opis książki “Nieradość” – Wydawnictwo Czarne)

Wstęp wolny

Księgarnia Królewska 11

Królewska 11, 20-109 Lublin

20 września 2019, godz. 19:00 –

19:00 ”Gwiazdozbiór Małego Księcia”. Spektakl marionetkowy w wykonaniu Teatru Podręcznego inspirowany książką “Mały Książę”

Na tę jedną noc Księgarnia Królewska 11 w Lublinie zamieni się na dłuższą chwilę w kosmiczną przestrzeń Małego Księcia, złotowłosego chłopca, który wraz z widzami będzie podróżował po nieznanych planetach, poszukiwał, odkrywał i demaskował. Świat Małego Księcia stanie się dla uczestników spektaklu jeszcze bliższy dzięki marionetkom, które są jedną z najlepszych form teatralnych pozwalających na zmniejszenie dystansu pomiędzy widzem a bohaterem. Dzieci będą mogły posłuchać bohaterów, dotknąć ich i odpowiedzieć na pytania, które od zawsze sobie stawiamy – co jest najważniejsze w życiu. Podczas spektaklu planujemy konkursy z nagrodami, prezentację powstawania marionetek, a dla klientów, którzy chcieliby w Noc Księgarń dokonać zakupów, przygotowaliśmy rabaty: -10%, -20%, -30%.

Wstęp wolny

Między Słowami

Rybna 4, 20-114 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 00:00

18:30 Wernisaż wystawy “Unia w słowie i obrazie”

W tym roku przypada 450-lecie zaprzysiężenia aktu Unii Lubelskiej. Pośród mnogości imprez okolicznościowych, projekt „Unia w słowie i obrazie” nieco odmiennie upamiętnił ten znamienity fakt historyczny. Inspirowany teatrem i scenkami parateatralnymi w terenie, realizowany w przestrzeni miasta przez mieszkańców i dla mieszkańców, został uwieczniony na fotografiach. Projekt zrealizowany wspólnie przez przewodników turystycznych z Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych “Pogranicze” oraz nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie, dotyczył stworzenia inscenizacji parateatralnej w przestrzeni Starego Miasta, traktującej o życiu codziennym w Lublinie roku 1569. Projekt współfinansowany przez Wydział Kultury UM Lublin.

19:30 Spacer literacki “Poezją inspirująco o Lublinie”

Mówiąc: Lublin poetycki, myślimy: Lublin Józefa Czechowicza. Okazuje się jednak, że o mieście pisano i wierszowano o wiele wcześniej i o wiele więcej. Inspirujący spacer magicznymi śladami poezji rozpocznie się i zakończy w najbardziej poetyckim zakątku Starego Miasta – w Między Słowami. Wspólnie przemierzymy niepowtarzalny lubelski Rynek, deptak, gdzie ludzie spieszą przez miasto położone na słonecznych wzgórzach i dowiemy się kilku szczegółów o twórcach opisów tej lubelskiej niecodzienności. A tak między słowami: to nie będzie jedynie spacer. Po drodze kilka zaskakujących zwrotów akcji. Poezja!

21:00 Spotkanie autorskie – Magdalena Kowalska-Cichy “Magia i procesu o czary w staropolskim Lublinie” (wydawnictwo Episteme)

22:30 Koncert – Marcin Kruk zaśpiewa po polsku, bo jego zdaniem w Noc Księgarń inaczej nie wypada. Jak przystało na tę okazję, skupi się na słowie i wybierze piosenki, których teksty potrafią przemówić do serca, emocji, a może nawet duszy.

Wydarzeniu będzie towarzyszył pokaz kaligrafii oraz wystawa prac Adama Poręby. Autor zabierze czytelników w świat liter, narzędzi i atramentów oraz zdradzi kilka sztuczek, jak pięknie pisać. Ale uwaga! Kaligrafia silnie uzależnia, więc piszcie odpowiedzialnie!

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy zdjęć Amelii Bieniek. Swoją twórczością zachęca do odkrycia magicznego świata bylin, które spotykamy na co dzień w przydrożnych rowach, nieużytkach rolnych oraz łąkach. Czasami warto zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na otoczenie z pewną uważnością, może okazać się, że to co na pozór nieistotne jest zwiewne, delikatne i piękne.

Wstęp wolny

Księgarnia “U Hieronima”

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego,
Narutowicza 4, 20-950 Lublin

20 września 2019, godz. 11:00 – 23:00

Noc Księgarń “U Hieronima” – wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych Czytelników!

11:00 Spotkanie z Agnieszką Starok – autorką książeczek dla dzieci

17.00 Wernisaż malarstwa lubelskiej malarki Krystyny Głowniak

19.00 Zabawa w rytmie samby – koncert grupy “Mortimo” Rafała Maja

20.00 Wirtualny spacer po “Lubinie, którego nie ma” – spotkanie z autorką książki

Na album “Lublin, którego nie ma” składa się ponad 160 zdjęć w wyborze i z komentarzem Joanny Zętar. Autorka zabiera nas na spacer w przeszłość po tych miejscach Lublina, które przetrwały tylko na fotografiach. Joanna Zętar, przez album “Lublin, którego nie ma” zabiera nas na spacer w przeszłość po tych miejscach Lublina, które przetrwały tylko na fotografiach. Jeśli chcemy zrozumieć, z czego składa się dusza mieszkańców Lublina, jest to podróż konieczna, bo są to miejsca jak cienie wciąż obecne we wspomnieniach rodzinnych. Czasem tylko pamięć o nich wykwita za pomocą artykułu czy przeglądu retro-prasy.

Cały dzień do późnego wieczora dla naszych Klientów i Gości serwujemy darmową kawę i herbatę w “Cafe u Hieronima”

Wstęp wolny

Sklepik Kulturalny

Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1, 20-029 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 –

Program w przygotowaniu

Edycja Św. Pawła – Lublin

Królewska 6, 20-109 Lublin

20 września 2019, godz. 18:30 – 23:00

18:30 Spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem

20:30 Spotkanie z URZEKAJĄCYMI.PL. Spotkanie na podstawie książki “Boska Kobieta”. Warsztat dla kobiet o tożsamości i kobiecości

22:00 Wieczór z grami planszowymi

Wstęp wolny

Program w całej Polsce: https://nocksiegarn.pl/program/

Projekt w mediach społecznościowych:

#NocKsiegarn #NocKsięgarń #NocKsiegarn2019

www.facebook.com/nocksiegarn

www.instagram.com/nocksiegarn

Szczegóły

Data:
20 września 2019
Czas:
11:00 - 23:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Categories:
, ,
Strona internetowa:
https://nocksiegarn.pl

Organizator

Agencja Kultura
Telefon:
505 716 882
Email:
Strona internetowa:
https://nocksiegarn.pl

Miejsce

Polska

Zostaw komentarz