Po sukcesie zeszłorocznej, pierwszej lubelskiej edycji, w tym roku WZORY odbędą się w industrialnej, zabytkowej przestrzeni Browaru Perła.
Na dwa dni Browar Perła stanie się centrum skupiającym działania młodych projektantów, działaczy miejskich i artystów.
WZORY to targi młodych projektantów. Promujemy świeży, polski design wspierając artystów i rzemieślników. Dajemy im możliwość pokazania oraz sprzedaży swoich prac. Wzory służą spotkaniu – łączymy projektantów z klientami i pokazujemy design jako zjawisko dostępne dla wszystkich, bez względu na zawartość kieszeni, wiek, czy estetyczne przekonania. Pokazujemy możliwości zmiany w postrzeganiu projektowania, rozmawiamy o designie, zachęcamy do próby własnej twórczości na ogólnodostępnych warsztatach.
WZORY to przede wszystkim edukacja – staramy się pokazać, czym jest design z praktycznej strony i dlaczego jest nam potrzebny na codzień.
WZORY są otwarte na wszystkich – dlatego program obfituje w darmowe i otwarte zajęcia warsztatowe, wystawy, wykłady i panele dyskusyjne.
Wykłady:
“Po co komu design?”
prowadzenie: dr Krystyna Łuczak-Surówka
Niedziela, 25 września, godzina 14:00, sala wykładowa
Dr Krystyna Łuczak-Surówka opowie, czym jest dobry design oraz wytłumaczy, dlaczego dobry design jest jak przyjaciel, jak szeroki jest wachlarz jego możliwości i jak z niego umiejętnie korzystać.
„Dachologia. Podniebne miasto” – Fundacja Bęc Zmiana
prowadzenie: Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis
Sobota, 24 września, godzina 14:00 sala wykładowa
Cykl wydarzeń „Dachologia. Podniebne miasto” ma na celu spopularyzowanie idei wykorzystania dachów budynków. Wykład, który specjalnie na Targi Designu WZORY przygotowali Gosia Kuciewicz i Simone de Iacobis – inicjatorzy „Dachologii” – będzie podsumowaniem doświadczeń i wniosków płynących z warsztatów, spacerów i dyskusji, które do tej pory odbyły się w ramach projektu.
Na spotkanie zapraszamy zarówno profesjonalistów z branży architektonicznej, jak i mieszkańców miasta, przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych, instytucji i firm będących użytkownikami najwyższych pięter budynków.
Program „Dachologii” stworzyli architekci Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis. Działania są częścią tegorocznej edycji cyklu Synchronizacja, której tematem głównym jest architektura niezrównoważona – więcej informacji: www.synchronicity.pl.
“Ogólnopolskie Wystawy Znaków Graficznych“ – prezentacja książki Rene Wawrzkiewcza i Patryka Hardzieja – Wydawnictwo Karakter
prowadzenie: Patryk Hardziej
Sobota, 24 września, godzina 16:00, sala wykładowa
Książka prezentuje dokonania polskich twórców w dziedzinie projektowania znaków graficznych oraz historię polskich logotypów. Konfrontuje prace powstałe niemal pół wieku temu z projektowanymi obecnie. Abstrakcyjne symbole, plastyczne metafory
i graficzne skróty są jak litery graficznego systemu językowego, w którym jak w soczewce skupia się historia danego społeczeństwa i kraju.
Patryk Hardziej – ilustrator, projektant, grafik. Wykonuje projekty z zakresu ilustracji, brandingu, projektowania logo, komunikacji wizualnej, grafiki edytorskiej, a także projekty artystyczne. Mieszka w Gdyni. Pomysłodawca i kurator Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych.
Panele dyskusyjne
Projektowanie terenów zielonych w mieście na wybranych przykładach w Lublinie – Forum Kultury Przestrzeni
Niedziela, 25 września, godzina 15:00, sala wykładowa
W betonowej dżungli każdy skrawek miejskiej zieleni jest na wagę złota. Miejscy aktywiści i mieszkańcy toczą batalie o kolejne wycinki sprzeciwiając się drastycznym zmianom w ich najbliższym otoczeniu. Podczas panelu rozmówcy z Forum Kultury Przestrzeni pochylą się nad tymi problemami. Będą też analizować zmiany związane z rzeką Bystrzycą, Górkami Czechowskimi i Błoni pod Zamkiem.
“Odpowiedzialność projektanta – jak ważny jest dobry design?” – debataLubelski Instytut Designu Design (LID)
prowadzenie: Piotr Skrzypczak (LID) dr Edyta Lisek – Lubaś Lubelska Szkołą Sztuki i Projektowania, Zorro Design.
Sobota, 24 września, godzina 17:00, sala wykładowa
Prowadzący wraz z uczestnikami spotkania będą rozmawiać o odpowiedzialności projektanta. Poruszone zostaną m.in. kwestie projektowania uniwersalnego czy społeczny aspekt projektowania. Rozmócy będą szukać odpowiedzi na pytanie, jak etyka i odpowiedzialność za innych ludzi, przestrzeń i środowisko naturalne wpływa na proces projektowania i decyzje podejmowane przez projektanta.
“Dlaczego jest jak jest“ – debata
prowadzenie: dr Joanna Hołda (dyrektor LID)
Niedziela, 25 września, godz. 17:00 sala wykładowa
Panel będzie poświęcony świadomości designu w Polsce i roli, jąką w jej podnoszeniu odgrywa edukacja.
WYSTAWY
Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. – pokaże przekrój prac ceramicznych“od historii do współczesności” Na wystawie prezentujemy szeroki przekrój z bieżącej produkcji zakładu, łącznie ponad 100 przedmiotów z kilkunastu fasonów dostępnych w ciągłej sprzedaży oraz nowo wdrażanych dekoracji.
Sztuka i architektura w przestrzeni publicznej Lublina po 1945 roku. Wystawa archiwalnych fotografii Lublina (we współpracy z LUBLOV)
Prezentacja archiwalnych fotografii modernistycznych budynków i sztuki w ich najlepszych czasach – od późnych lat 50. XX wieku do czasów nam współczesnych.
Strefa młodego designu
Młodzi projektanci i rzemieślnicy pokażą swoje prace, ktore będzie można rownież zakupić. To będzie niepowtarzalna okazja, żeby znaleźć oryginalne wyposażenie domu: meble, tekstylia, ceramikę, tekstylia i wszystko, co potrzebne do aranżacji wygodnego
i pięknego domu.
Warsztaty:
Dla dorosłych
Zrób sobie talerz! – Mała Akademia Dizajnu
Sobota, 24 września, godzina 12:30, strefa warsztatowa
Żeby mieć artystyczny i piękny talerz, nie musimy kupować drogiego przedmiotu. Uczestnicy warsztatu stworzą własną galerię w duchu zasad DIY oraz poznają tradycje dekorowania domów płytkami, ceramiką i talerzami. Następnie stworzą własne dzieła techniką decoupage. Minimalistycznie czy barokowo – każdy będzie mógł stworzyć swój wyjątkowy wzór!
Tworzenie modeli biznesowych – Fundacja I2
prowadzenie Przemysław Czerwiński
Sobota, 24 września, godzina 12:00, sala wykładowa
Co to są modele biznesowe I do czego mogą się nam przydać ? Przemysław Czerwiński przybliży funkcjonowanie kilku modeli, których można użyć przy prowadzeniu własnego biznesu lub projektowaniu dopiero planowanej działalności. Każdy z uczestników otrzyma materiały szkoleniowe, zawierające wprowadzenie teoretyczne do omawianych zagadnień i wyjdzie ze spotkania z konkretną, praktyczną wiedzą.
“Kreatywne pomysły” – warsztat moodboardowy dla młodzieży i dorosłych
prowadzenie: Jedenaste Studio
Sobota, 24 września, godzina 11:00, strefa warsztatowa
Niedziela, 25 września, godzina 16:00, strefa warsztatowa
Warsztat dla młodzieży i dorosłych, który poprzez aktywne ćwiczenia pobudza kreatywność i myślenie wizualne. Podczas warsztatu pojawią się głupie pomysły, a prowadzące pokażą, jak wybrać te, o które warto zadbać i przekuć w udane realizacje.
Uczestnicy poznają moodboardy i sposoby, w jakie można je użyć przy realizacji swoich pomysłów.
Strefa dziecięca
Warsztat introligatorski dla dzieci 7-12 lat
prowadzenie: Dom Słów
Sobota, 24 września, godzina 14:00, strefa warsztatowa
Na warsztacie każdy samodzielnie wykona prosty, ręcznie szyty notes. Warsztat odbędzie się w dwóch póltoragodzinnych turach.
„Tajemniczy świat elektroniki“ – warsztat dla dzieci 7-13 lat
prowadzenie: Fundacja Art of Science
Niedziela, 25 września, godzina 14:00, strefa warsztatowa
W czasie zabawy dzieci poznają działanie silnika, prądownicy, elementów elektrycznych i elektronicznych, przełączników, źródeł dźwięku i światła. Na płycie montażowej, łatwo
i całkowicie bezpiecznie, będzie można zestawiać różne układy elektroniczne sterowane magnesem, wodą, dotykiem czy dźwiękiem albo światłem.
“Mały Książę” – warsztat ceramiczny dla dzieci w wieku 8-12 lat
Prowadzenie: pracownia “Żywioł ziemi”
Niedziela, 25 września, godz.16:00 strefa warsztatowa
Dzieci najpierw posłuchają opowieści o planetach odwiedzanych przez Małego Księcia, a potem ulepią postać bohatera i własną wersję wybranej przez siebie planety.
Kino plenerowe “Perła”– pokaz filmów “Poużywaj sobie” I “Dizajnerki” wyprodukowanych przez kanał Domo+ – godzina 20:00
Po pierwszym dniu wydarzenia, w sobotę zapraszamy do Radości na afterparty!
Wszystkie atrakcje oraz wstęp na wydarzenie są darmowe.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
Departament Promocji i Turystyki
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk
Sponsorem głównym wydarzenia jest Perła – Browary Lubelskie S.A.
Partnerem wydarzenia są APARTAMENTY browar perła, które ugoszczą prelegentów
i organizatorów.
WZORY W BROWARZE PERŁA
24/25 września Browar Perła ul Bernardyńska 15 Lublin
godziny 11-20
www.wzorytargi.pl
WZORY Targi na facebooku
patroni medialni:
Patroni medialni:
F5 – www.fpiec.pl
Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) – www.stgu.pl
Domo+ – www.domoplus.pl
Gazeta Wyborcza – www.lublin.wyborcza.pl
TVP 3 Lublin – http://lublin.tvp.pl/
infoArchitekta.pl – www.infoarchitekta.pl
Lubelski Koziołek– www.koziolek.pl
Kurier Lubelski – www.kurierlubelski.pl
Radio Centrum – www.radiocentrum.fm
Radio Lublin@ www.radio.lublin.pl
Czas na Wnętrze – www.czasnawnetrze.pl
Living Room – www.livingroom24.pl
Decoration&Design – www.decorationanddesign.pl
Zostaw komentarz