Pokazywane tytuły stawiają pytania o aktualne miejsce człowieka w świecie. Pozycję i ramy współczesnego człowieka najlepiej określa się w konfrontacji z INNYM (innym zjawiskiem, procesem, człowiekiem), na styku relacji różnych światów. Antropocen zdezaktualizował dotychczasowe wyobrażenie o człowieku i jego powinnościach czy prawach wobec zajmowanego świata – nowe zjawiska wymagają nowych definicji. Definiujemy się zatem na bieżąco w kontakcie z degradującą się naturą, galopującą technologią, wyzyskiem zwierząt czy po prostu z drugim człowiekiem.
21 osób spotkanych w nowojorskim metrze
21 intymnych opowieści
Kim naprawdę są osoby podróżujące nowojorskim metrem? Piotr Stasik skierował kamerę na 21 przypadkowych osób wyłonionych z tłumu pasażerów. Jak wyglądają ich intymne relacje? Jakie są ich seksualne pragnienia? W filmie poznajemy 21 osobistych, pełnych emocji historii. – Czy to jest w ogóle dozwolone, żeby być znów tak szczęśliwym? – pyta dziewczyna, która w jednej ze scen całuje się z poznanym niedawno mężczyzną.
Nowy Jork widziany okiem Piotra Stasika jest kłębowiskiem namiętności, tęsknot, ale i rozczarowań. Czy bliskość dziś to przede wszystkim seks? Poruszające obrazy Nowego Jorku i hipnotyzująca muzyka wprowadzają w trans, dzięki któremu możemy zbliżyć się do nieznajomych.
Ten wielopoziomowy film o samotności, tęsknocie za emocjami, i potrzebie komunikacji jest też lustrem, w którym możemy się przejrzeć, jeśli… starczy nam odwagi. “21 x Nowy Jork” może być opowieścią o tobie.
Film Piotra Stasika zyskał uznanie na zagranicznych i polskich festiwalach filmowych, otrzymując m.in. nominację w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny do Europejskiej Nagrody Filmowej i specjalne wyróżnienie jury dla najlepszego reżysera w Konkursie Fiction/Non-Fiction 14. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.