To wyjątkowa produkcja Warsztaty Kultury, podczas której spotkają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej z mistrzami
muzyki tradycyjnej.
Usłyszymy Paulina Przybysz w repertuarze z mikroregionu kajockiego (radomskie) razem ze śpiewaczką z Gałek Rusinowskich, Marią Pęzik w towarzystwie pań z zespołu „Gołcunecki” i kapeli Pańczaków z Adamem Tarnowskim. Z pieśniami z Biskupizny (Wielkopolska) wystąpi śpiewaczka Anna Chuda, która zaśpiewa z Barbara Wrońska. Rzeszowskie melodie wykonają Natalia Kukulska i Helena Szpytma z Markowej, natomiast Wojtek Mazolewski wniknie do świata Lasowiaków dzięki kapeli Jurka Wrony. Wyjątkowe w tym projekcie jest to, że artyści uczą się od siebie i inspirują się nawzajem będąc w relacji mistrz-uczeń. Ich muzyka przestaje być tylko jednym zdefiniowanym gatunkiem muzycznym, a zaczyna mieć brzmienie na styku kultur i światów. Zyska zupełnie nowy wymiar, a ostateczny efekt będzie nam dane zobaczyć podczas Jarmark Jagielloński w Lublinie.
Miejsce: Dziedziniec Zamkowy
Wstęp wolny!
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
Paulina Przybysz, laureatka Fryderyka, niegdyś związana z zespołem Sistars, a obecnie występująca w swoich solowych utworach, łączy elektronikę z hip-hopowym bitem i soulowym wokalem. Tym razem spotkamy ją w tradycyjnym repertuarze radomskim wspólnie z panią Marią Pęzik z Gałek Rusinowskich. Bogaty repertuar Pęzik obejmuje pieśni związane z obrzędowością rodzinną oraz rokiem liturgicznym, towarzyszące pracom domowym i polowym, kołysanki i ballady. Śpiewa w miejscowej gwarze przy wykorzystaniu techniki typowej dla muzyki wiejskiej, należy do zespołu „Gołcunecki”. Paulinie Przybysz, Marii Pęzik i paniom z zespołu „Gołcunecki” towarzyszyć będzie także kapela Pańczaków z Adamem Tarnowskim.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
Barbara Wrońska, wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, łączy muzykę lat 60. z nowoczesnością i bitem. Od wielu lat współtworzy zespół Pustki. Podczas koncertu re:tradycja spotka się z Anną Chudą, jedną z najbardziej rozpoznawalnych, aktywnych artystek ludowych mikroregionu Biskupizny. Ta wybitna śpiewaczka, tancerka i gawędziarka ludowa ma imponujący repertuar tradycyjnych pieśni i przyśpiewek.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
Natalia Kukulska to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek, producentka, współkompozytorka, autorka tekstów. Kukulska zmierzy się z repertuarem pani Heleny Szpytmy, artystki reprezentującej Gminny Ośrodek Kultury w Gaci, wielokrotnie nagradzanej w konkursach i przeglądach muzyki ludowej. Pani Helena jest również autorką Ballady o Ulmach, którą wykonywała m.in. w filmie Chleba Naszego Powszedniego.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
Wojtek Mazolewski, polski basista i kontrabasista jazzowy, lider zespołów Pink Freud czy Wojtek Mazolewski Quintet, jest laureatem prestiżowych nagród muzycznych, prezentując nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Spotka się na scenie produkcji re:tradycja z kapelą Jurka Wrony – klarnecisty, który zaprosił do wspólnego grania skrzypka Kazimierza Marcinka z Nockowej, sekundzistę Wiesława Malca i basistę Zdzisława Ziarkiewicza. Kapela prezentować będzie muzykę lasowiacką i rzeszowską.
Zostaw komentarz