Największe święto muzealne przed nami!
Tegoroczna 22. Noc Muzeów rozpocznie się 18 maja 2019!
Lubelskie muzea i galerie ponownie otworzą swoje drzwi i zaproszą Was na nocne zwiedzanie!
Sprawdźcie, co będzie się działo w Lublinie i okolicach!
MUZEUM LUBELSKIE W LUBLINIE
? Kaplica Trójcy Świętej
18.00-23.30 – oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego o każdej pełnej godzinie
? Baszta Zamkowa
Czynna w godz. 18.00-00.00.
Oddziały Muzeum Lubelskiego:
? Muzeum Historii Miasta Lublina
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00
W programie:
➡godz. 18.00 – „Krzywa Wieża” w Lublinie??? – Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat
Kto, kiedy i po co ją zbudował Bramę Krakowską? Jaka jest jej wysokość i jaka jest grubość murów? Czy ktoś w niej mieszkał? I czy Brama Krakowska naprawdę jest krzywa? Podczas warsztatów poznamy historię Bramy Krakowskiej oraz architekturę! Wspólnie wykleimy małymi cegiełkami wątek muru zabytku.
Wymagana wcześniejsza rezerwacja, tel.(81)5326001, prowadzący: Anna Syta
➡godz. 19.30 – Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632) – wykład z pokazem multimedialnym
To opowieść o zespole 21 fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy, odkrytych w 1981 roku w Lublinie przy ul. Archidiakońskiej 6. W czasie spotkania zastanowimy się o czym może świadczyć znalezisko złożone wyłącznie z fałszywych monet. Czy jest to może pozostałość funkcjonowania w mieście nielegalnej mennicy?
? Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
Lublin, ul. Uniwersytecka 1
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00
W programie:
➡Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej: Maria Zofia Hiszpańska-Neumann
Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie, w tym listy obozowe, grypsy, rękopis wiersza, wspomnienia i miniaturki zwane sabotażystkami, wykonane przez artystkę w KL Ravensbrück. Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
? Dworek Wincentego Pola
Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00
W programie:
➡”Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni”.
Na program złożą się prezentacje o niezwykłych historiach zabytkowych przedmiotów, o skamieniałościach z pradawnych mórz oraz o meteorytach, a także obserwacja nocnego nieba przez teleskop.
? Muzeum Józefa Czechowicza
Lublin, ul. Złota 3
Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00
W programie:
➡Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej prezentującej pamiątki po Józefie Łobodowskim (rękopisów, dokumentów, fotografii) połączonej z odtwarzaniem fragmentów “Ballady lubelskiej” w muzeum literackim im. Józefa Czechowicza.
? Muzeum Bolesława Prusa
Nałęczów, ul. S.A. Poniatowskiego 39
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00
W programie:
➡Wspólne czytanie fragmentów opowiadania “Wszystko i nic” Stefana Żeromskiego, w 105. rocznicę publikacji utworu w “Nowej Reformie”.
? Muzeum Stefana Żeromskiego
Nałęczów, ul. S. Żeromskiego 8
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00
W programie:
➡Kino pod Chmurką, w świetle reflektorów zaprezentujemy filmy i krótkie reportaże poświęcone Muzeum Prusa.
GALERIA LABIRYNT
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
godz. 18.00
Brzuchomówca i milczące obrazy – otwarcie interaktywnej wystawy sztuki współczesnej dla dzieci.
Artyści i artystki: Magdalena Franczak, Elżbieta Jabłońska, Patryk Lichota i Yuliia Andriichuk, Kacper Mutke i Adrian Chorębała (grupa tajny projekt), Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz (grupa naN), Maciej Połynko, Krzysztof Topolski
Kuratorka: Agata Sztorc
Wernisaż tłumaczony na PJM oraz na jęz. angielski
Dzieci, wkraczając w przestrzeń wystawy, staną się tytułowymi brzuchomówcami, którzy będą nadawać treść pracom, samodzielnie je interpretując. Okaże się, że pozornie nieme dzieła sztuki, mają dużo do powiedzenia! Niosą ze sobą pełno dźwięków i zapewniają mnóstwo innych wrażeń zmysłowych. Wystawy będzie można doświadczać również z wyłączeniem zmysłu wzorku, uruchamiając dotyk i słuch.
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
godz. 20.00
Kuba Szreder: Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach – wykład
Wykład tłumaczony na PJM
Czy sztuka może być użyteczna? Co ma do zaproponowania ludziom, którzy zmagają się z wyzwaniami współczesności? Czy pozostaje „tylko” sztuką, czymś co się ogląda i kolekcjonuje? A może zamienia się w coś innego, na co nie mamy jeszcze dobrej nazwy, sztukę używaną na co dzień, bez zbędnego zadęcia, ale za to z przytupem? Szukając odpowiedzi na te pytania, Kuba Szreder opowie o nowych formach działania w sztuce i poza nią, które wyłaniają się w odpowiedzi na obecny kryzys polityczny, ekonomiczny i ekologiczny.
WYSTAWY
czynne w godz. 12.00-24.00
Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń
Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Kuratorka: Aleksandra Skrabek
Dziecięcy, dmuchany plac zabaw, z elementami z bajek Disneya, jako przedmiot bezużyteczny został wyrzucony, stał się ogromnym plastikowym odpadem. Artystka przywróciła go do życia, potraktowała jako ready-made, nadając mu nowe artystyczne znaczenie. Krześlak fascynują zbędne i porzucone przedmioty, ale przede wszystkim ich potencjalne możliwości przekształcenia w wyobrażone światy.
Mateusz Choróbski – the empty room of night
Galeria Labirynt 2, ul. Grodzka 3
Kuratorka: Agnieszka Cieślak
Wystawa the empty room of night Mateusza Choróbskiego otwiera cykl prezentacji o charakterze site-specific w Galerii Labirynt 2, która mieści się na Starym Mieście w Lublinie. Historia tej przestrzeni sięga 1988 roku, należała wówczas do lubelskiego Biura Wystaw Artystycznych. Na ekspozycji można obejrzeć nowe realizacje artysty, stworzone specjalnie do tego miejsca, które wpisują się w architekturę XV-wiecznej kamienicy oraz infrastrukturę jej otoczenia. Choróbski dokonuje gestu otwarcia przestrzeni, dodając jej oddechu i zapraszając do środka przypadkowych przechodniów – galeria znajduje się przy głównym trakcie, prowadzącym od Wzgórza Zamkowego, przez Bramę Grodzką i Bramę Krakowską w stronę Krakowskiego Przedmieścia.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
PAŃSTWOWE MUZEUM NA MAJDANKU
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
➡ Kim byli ludzie w pasiakach? Więźniowie KL Lublin w świetle prywatnych dokumentów
godz. 11.00 / sala edukacyjna w Centrum Obsługi Zwiedzających
W ubiegłym roku Muzeum wzbogaciło się o rekordową liczbę dokumentów – głównie darów od rodzin byłych więźniów Majdanka. Wśród nich znalazły się zdjęcia, świadectwa szkolne i dyplomy, legitymacje czy korespondencja z bliskimi. Szczególne znaczenie mają grypsy wysyłane z KL Lublin, z których wyłania się m.in. obraz pomocy, jakiej więźniom udzielała lubelska społeczniczka Antonina Grygowa. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności.
➡ Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy”
godz. 12.00 / sala audytoryjna w Centrum Obsługi Zwiedzających
Komiks to niestandardowe źródło do poznania dziejów II wojny światowej, obozów koncentracyjnych, a przede wszystkim losów ludzi. Jaka historia obozu na Majdanku wyłania się z kart „Chleba wolnościowego”? Jak opowiada on o losach ofiar? Czy przez swoją formę skraca dystans pomiędzy trudną tematyką związaną z tragicznymi wydarzeniami okupacyjnymi a współczesnym odbiorcą?
➡ Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM
godz. 13.00 / sala edukacyjna w Centrum Obsługi Zwiedzających
Na spotkaniu przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będą techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych.
➡ Kiermasz książek
godz. 9.00–17.00 / Centrum Obsługi Zwiedzających
Książki sprzedawane w muzealnej księgarni stacjonarnej i internetowej będzie można kupić z rabatem 20%.
Na wydarzenia (z wyłączeniem kiermaszu książek) obowiązuje rejestracja. Można jej dokonać telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo (centrum@majdanek.eu) do 16 maja 2019 r.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Zostaw komentarz