Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na prezentację „Jak badać kulturę w oparciu o dane” oraz praktyczne warsztaty wizualizacji danych o kulturze, prowadzone przez członków zespołu Medialab Katowice.
Wydarzenie odbędzie się w ramach Inkubatora Animacji Kultury i skierowane jest do:
? pracowników oraz współpracowników instytucji kultury i organizacji pozarządowych
? osób organizujących i promujących wydarzenia kulturalne,
? badaczy kultury i miasta,
? aktywistów miejskich,
? urzędników i twórców polityk kulturalnych,
? projektantów,
? programistów,
? analityków danych i innych profesjonalistów zainteresowanych wykorzystaniem danych.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
Kiedy:
prezentacja: 12 kwietnia 2019 r., godz. 17.00-19.00
warsztaty: 13 kwietnia 2019 r., godz. 9.00-17.00
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
PREZENTACJA „JAK BADAĆ KULTURĘ W OPARCIU O DANE”
Co dane mówią o kulturze? Jak zbierać i analizować dane dotyczące wydarzeń?
Badania oparte na danych (data-driven) ułatwiają odkrywanie niedostrzeganych dotąd trendów i zależności w ekosystemie kultury, powiązanych ściśle z innymi aspektami funkcjonowania miasta, takimi jak komunikacja czy style życia mieszkańców. Podczas prezentacji Karol Piekarski przedstawi wyniki badania katowickich wydarzeń i opowie o tym, jakie korzyści przynosi badaczom kultury współpraca z projektantami, programistami i badaczami danych. Podsunie również pomysły na to, jak własnymi siłami rozpocząć gromadzenie i analizę danych, które pozwolą lepiej zrozumieć i zaplanować działania zarówno małej organizacji, jak również dużej instytucji kultury.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
WARSZTATY WIZUALIZACJI DANYCH O KULTURZE
Podczas warsztatów wraz z Waldkiem Węgrzynem przyjrzymy się temu, z jakich podstawowych środków składa się język wizualizacji danych. Przeanalizujemy najczęściej spotykane konwencje i ich zalety w różnych zastosowaniach. Zwrócimy uwagę na elementy wizualizacji, które warto krytycznie oceniać, zarówno czytając, jak i tworząc własne wykresy. Samodzielnie przetestujemy kilka ogólnodostępnych narzędzi online przydatnych w wizualizacji. Skorzystamy z przykładowych zbiorów danych, aby zobaczyć jak przebiega praca od arkusza kalkulacyjnego po gotowe wykresy.
Na warsztatach działamy wg zasady BYOL (Bring Your Own Laptop) – prosimy zatem o przyniesienie własnych laptopów. Uczestnicy powinni przed warsztatami zarejestrować się w darmowym narzędziu Flourish: https://flourish.studio/. Bardzo przydatne będzie również konto na Google Drive.
▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼▲▼
O prowadzących:
Karol Piekarski – kulturoznawca, badacz internetu i kultury cyfrowej, dyrektor programowy Medialabu Katowice. Realizuje interdyscyplinarne projekty badawcze i wystawiennicze związane z przetwarzaniem i wizualizacją danych na temat miasta, m.in. w ramach międzynarodowej platformy Shared Cities: Creative Momentum, diagnozującej przemiany kulturalne i społeczne w ośrodkach Europy Centralnej.
Waldek Węgrzyn – projektant informacji wizualnej. Członek interdyscyplinarnego zespołu Medialabu Katowice i asystent w Pracowni Informacji Wizualnej ASP w Katowicach. Projektuje statyczne i interaktywne wykresy, a także książki i publikacje. Pracując w Medialabie Katowice współtworzył m. in. projekty „Kultura w danych” i „Apetyt na radykalną zmianę”.
O Medialab Katowice:
Medialab Katowice to eksperymentalny projekt łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy interdyscyplinarnych przedsięwzięć na pograniczu sztuki, designu i technologii wykorzystują media cyfrowe do badania miasta i tworzenia nowych narracji dla Katowic. Medialab jest miejscem wymiany pomysłów i wiedzy, spotkań z inspirującymi artystami i projektantami, a także platformą współpracy z twórcami oraz instytucjami z różnych krajów – uczelniami, organizacjami pozarządowymi i firmami sektora kreatywnego. W ramach projektu realizowane są warsztaty, interwencje w przestrzeni publicznej, wystawy, wykłady i dyskusje.
https://medialabkatowice.eu/
Zapisy: prosimy o przesyłanie zgłoszeń przez formularz on-line dostępny pod adresem: https://forms.gle/KZrnFcvuzBqcEznP9
Liczba miejsc na warsztaty ograniczona. Udział w obu wydarzeniach jest bezpłatny.
Uczestnicy warsztatów są zobowiązani do udziału w prezentacji dzień wcześniej (prezentacja stanowi niezbędne wprowadzenie merytoryczne). Uczestnicy otrzymają certyfikat poświadczający udział w warsztatach.
Kontakt:
Ewa Orzeszko
Pracownia Kultury Aktualnej
Warsztaty Kultury w Lublinie
Grodzka 7, 20-112 Lublin
e.orzeszko@warsztatykultury.pl
tel.: 81 533 08 18
Zostaw komentarz