XI Noc Kultury 

W nocy z 3 na 4 czerwca spotkamy się podczas jedenastej już edycji Nocy Kultury. Jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich stolicy regionu – Lublinowi jest doskonałą okazją do szczególnego spojrzenia na miasto. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie bowiem „miastoczasoprzestrzeń”. Zapraszamy do współtworzenia programu zarówno instytucje, organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne. 

Otwarty nabór rusza już dziś. Czekamy na zgłoszenia do 5 marca 2017 włącznie. Pomysły można przesyłać za pośrednictwem formularza on-line dostępnego pod linkiem: nockultury.pl/formularz

noc_kultury1

Noc Kultury od jedenastu lat poszukuje niewiadomych. Bywa, że celem jest poszukiwanie miasta, gdzie danymi są czas i miejsce, innym razem trzeba odnajdywać miejsca, zdarza się, że szukany jest czas. W tym roku Noc Kultury stanie się jeszcze bardziej szczególną Teorią Względności, zmieniającą sposób pojmowania czasu i przestrzeni. Miasto stanie się piątym wymiarem i to właśnie dzięki niemu będziemy mogli obserwować niespotykane wcześniej zagięcia czasoprzestrzeni i zjawiska wymykające się wcześniejszym teoriom.

Zależy nam na wydarzeniach, które wpisywać się będą w mechanikę miasta, w jego atmosferę, przeszłość ale także myślenie o przyszłości. Zachęcam do traktowania miasta, jako żywego organizmu, któremu niektóre mikroelementy są niezbędne do życia i dalszego rozwoju. Pomyślmy, czego brakuje nam najbardziej na co dzień, a odpowiedzi nasuną się same. Zależy nam, by spojrzeć na Lublin oczyma ludzi, którzy tu żyją, tworzą i pracują – podpowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, koordynatorka Nocy Kultury.

Kryteria oceny

W kontekście hasła przewodniego istotne będzie przede wszystkim Miasto, Czas i Przestrzeń. Organizatorzy zapraszają do przygotowania projektów dotyczących miasta, ze szczególnym uwzględnieniem uroczystego jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Kreatywność również jest tu słowem kluczem. Szczególną uwagę zwracać będą działania niestandardowe w niecodziennych obszarach, a także wydarzenia premierowe, dedykowane Nocy Kultury, uwzględniające jej charakter i stworzone z myślą o prezentacji podczas tego festiwalu. Warto pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni publicznej. Działania odbywające się poza siedzibą organizatora, w otwartej przestrzeni miasta, cieszą się wśród uczestników największą popularnością. Warto zastanowić się także jak zaangażować odbiorców, wejść z nimi w interakcję i włączyć ich w swoje działania.

Wszystkie zgłoszenia ocenione zostaną do 31 marca, a na początku kwietnia każdy z zainteresowanych zostanie poinformowany drogą mailową lub telefoniczną o decyzji Koordynatora. Oceny dokona Zespół Nocy Kultury przy współpracy z ekspertami z różnych dziedzin kultury. Planowany są także dodatkowe konkursy i nabory na konkretne, zadane tematy, tak jak w latach ubiegłych.

źródło: Noc Kultury